پرسنل بهداشت و روان

از زمان شروع ال.انان در سال ۱۹۵۱، انجمن های بهداشت و روان و ال.انان با یکدیگر همکاری می کردند، بر اساس یک بررسی اخیر در ال.انان، تقریبا نیمی از اعضا ال.انان اعلام کرده اند که قبل از آمدن به ال.انان و یا در حین پیوستن به آن در مراکز بهداشت و روان مشاوره حرفه ای شده اند و بسیاری در نتیجه مشاوره روانشناسان به ال.انان آمده اند. به عنوان یک عضو از انجمن بهداشت و روان، شما می توانید کمک ویژه برای کسانی که در اثر نوشیدن شخص دیگر اسیب دیده اند باشید. معمولا افرادی که تحت تاثیر الکلی موجود در خانواده قرار گرفته اند در پی روان درمانی هستند. آن ها هیچگونه آگاهی نسبت به اینکه الکلیسم عامل اصلی مشکلات آنهاست ندارند.

گاهی کودک یک الکلی به علت اشکال در تمرکز فکری به شما ارجاع داده می شود. او قادر نیست تکالیف مدرسه اش را انجام دهد، یا ترس از مدرسه دارد و یا نشانه های روانی و مشکلات جسمی که در اثر مشکلات روانی حاصل می شود.

نوجوانان نیز ممکن است مشکلات رفتاری از قبیل کمال گرایی، سو مصرف الکل و مواد مخدر از خود بروز دهند.

فرزندان بالغ و همسران نیز ممکن است در پی درمان افسردگی و یا اضطراب باشند. شما علاوه بر همدلی و حمایت های احساسی که نسبت به این افراد انجام می دهید، می توانید با در نظر گرفتن بیماری الکلیسم به عنوان یک بیماری خانوادگی به آنان شرکت در برنامه ال.انان و الاتین برای گرفتن کمک را پیشنهاد دهید.

 

“پاتریشیا اگرمن”، دکترای روانشناسی که متخصص درمان خانواده های الکلی است، روش کار ال.انان را اینگونه توصیف می کند: برای اینکه افراد خانواده های الکلی به بهبودی برسند باید بر سه مانع اصلی که در پیش رو دارند چیره شوند. این سه مانع عبارت است از:

  1. انزوا و گوشه گیری: ال.انان انزوا را می شکند. ال.انان با قرار دادن اعضا خانواده ها در تماس با دیگر افرادی که مانند خودشان بوده و در تلاش بهبودی از اثرات الکلیسم هستند انزوا را می شکند.
  2. ترس از تغییر: زمانی که عضو جدید از اثرات مخرب بیماری الکلیسم آگاه می شود باید پس از آگاهی یاد بگیرد که با این بیماری به روش مفید تری برخورد کند. با حمایت دیگر اعضا و مشاهده موفقیت آنان در جهت تغییر زندگیشان، به تدریج تازه واردین بر ترس از تغییر در جهت رها شدن الگو های خودآزار فائق می آیند.
  3. کمبود اطلاعات درباره الکلیسم: ال.انان مجموعه اطلاعاتی درباره بیماری الکلیسم فراهم نموده است. این اطلاعات به صورت مطبوعات و تجربه اعضا با تجربه تر در اختیار دیگر اعضا قرار می گیرد بدون اینکه گمنامی افراد شکسته شود و یا اینکه برچسب ننگی به آنان وارد آید.

ال.انان گروهی حمایتی برای افرادی است که تحت تاثیر نوشیدن کسی که دوستش دارند قرار گرفته اند. غالبا هر عضو با شرکت در جلسات ال.انان مشکلات فردی خود را که همیشه با آن دست به گریبان بوده مشاهده می نماید. البته این مشکلات می تواند توسط یک درمانگر حرفه ای نیز کار شود. ال.انان جایگزین مشاوره تخصصی نمی باشد بلکه می تواند آن را تقویت کند.

 

آیا می دانید؟

  • ال.انان یک حمایت گروهی است، نه یک درمان گروهی.
  • ال.انان مکمل درمان تخصصی است.
  • اعضا ال.انان در همایش های بهداشت روان در سراسر دنیا شرکت نموده و بطور رایگان اطلاعاتشان را در اختیار دیگران قرار می دهند.
  • بیشترین معرفی به جلسات ال.انان و الاتین توسط مراکز بهداشت روان صورت می گیرد.
پزشکان و پرسنل خدماتی:

الکلیسم بیماری است که  اغلب برروی سلامت جسمی تمام افراد خانواده تاثیر میگذارد. همسران، فرزندان، خواهران، برادران و والدین افراد الکلی مرتبا در معرض طیفی از نارسایی های ناشی از استرس ازقبیل زخمها، میگرن و سردرد، افسردگی و چاقی قرار می گیرند . خانواده و دوستان فرد الکلی ممکن است بشدت این بیماری را انکار کنند و آنقدر در انکار باقی می مانند که باور ندارند کسی را که دوستش دارند، معتاد به الکل است. معمولا افراد متاثر از بیماری الکلیسم قدرت تشخیص رابطه بین مشکلات جسمیشان و نگرانی های بی پایانشان درباره مشکلات مصرف الکل و اثر آن بر خانواده را ندارند. نشانه های فیزیکی، انکار و نگرانی ممکن است به صورت نامحدود ادامه پیدا کند تا وقتی که یک شخص متخصص و مسلط بتوانند مشکل را تشخیص داده و مفاهیم و دستوراتی را ارائه دهدو در این جا این پرسش مفید مطرح می شود: آیا نوشیدن شخص دیگر شما را آزار می دهد؟

یکی از اعضای الانان به پزشکش می نویسد: قبلا شما را به طور مرتب ملاقات می کردم و مدام از خستگی ام می گفتم. من چگونه میتوانم برایتان شرح دهم که چه شبهایی درحال قدم زدن و نگاه کردن به پنجره بودم تا اینکه همسرم درحالی که دوباره مصرف کرده بود به خانه می آمد تا اینکه بالاخره من ال.انان را یافتم واحساس رهایی کردم. بهبودی من آهسته ولی مداوم بود، اعضای این جلسات به من امید دادند چیزی که مدتها گم کرده بودم.

پزشکی که در مرکز سو مصرف الکل خدمت می کند، درباره آنچه که راجع به این بیماری آموخته می گوید: عمق آسیب بر خانواده الکلی با عمق آسبیب بر خود الکلی یکی می باشد. در بسیاری از موارد اعضای خانواده، آسیب را تشخیص نمی دهند تا زمانیکه یک پزشک، به آن ها یادآور شود. در پرسش و پاسخ که از بیمار می شود واجب است که درباره استرس های خانوادگی سوال شود. اگر جواب مثبت است انوقت متخصص که می داند دلیل اصلی استرس های خانوادگی اعتیاد است، مستقیما درباره رفتار الکلی که شخص را آزار می دهد و همچنین درباره خود الکلیسم سوال می کند.

اگر احتمال می دهید که ممکن است مشکلات نوشیدن شخص دیگر باعث نشانه های بیماری مریض شما باشد، ما به شما اصرار می کنیم که ال.انان یا الاتین را به عنوان بخشی از درمان به آن ها پیشنهاد کنید.

آیا می دانید؟

  • ۶۰ درصد بیماران بستری شده در بیمارستان از بیماری های مرتبط با الکل رنج می برند.
  • بیماری الکلیسم می تواند در اغلب اعضا خانواده تشخیص داده شود.
  • گروه های خانواده ال.انان در بیمارستان ها و مراکز درمانی با یکدیگر ملاقات می کنند.


پمفلت ال.انان با متخصصین صحبت می کند.